ABC terapii na NFZ

Pracownia psychologiczna Lorem Lab | Psychologia Poznań

ABC terapii na NFZ

W związku z często pojawiającymi się pytaniami na samym początku informujemy, że nasza placówka nie współpracuje z NFZ.

Z myślą osobach, które szukają pomocy psychologicznej (indywidualnej, rodzinnej czy grupowej) na NFZ, czyli nieodpłatnie, zamieszczamy mały informator o tym co zrobić żeby taką pomoc uzyskać oraz gdzie można jej poszukiwać.

          Co trzeba zrobić żeby taką pomoc uzyskać?

 1. Potrzebne jest skierowanie do psychologa lub poradni psychologicznej które wystawi lekarz pierwszego kontaktu lub psychiatra (ważne by lekarz miał podpisany kontakt z NFZ)
 2. Następnie należy znaleźć jednostkę która świadczy usługi psychologiczne na NFZ  i umówić się na wizytę.
 3. Podczas konsultacji dowiemy się z jakiego rodzaju leczenia/pomocy będziemy mogli skorzystać w danej jednostce oraz jak to leczenie/pomoc będzie przebiegać.

          To co warto pokreślić w przypadku pomocy na NZF, to to, że z roku na rok ośrodków, które takiej pomocy udzielają przybywa, więc dostępność darmowych usług psychologicznych rozszerza się. Nie powinno być zatem problemu ze znalezieniem takiej jednostki w pobliżu miejsca zamieszkania lub poza nim (w zależności od naszych preferencji).

          Niestety największym minusem tego rozwiązania jest czas oczekiwania na konsultacje lub rozpoczęcie terapii. W poszczególnych jednostkach wygląda to różnie , ale plusem w tej sytuacji jest to że nie trzeba ograniczać się do jednej poradni i zawsze możemy sprawdzać telefonicznie czy nie zwolnił się jakiś wcześniejszy termin.

          Poniżej podajemy listę placówek, w których można ubiegać się o wsparcie w ramach NFZ:

 1. Przychodnia Zdrowia Psychicznego ul. Opolska http://nzozpromyk.com/start.html
 2. Przychodnia Zdrowia Psychicznego ul. Szylinga 1 http://wspl.info.pl/poradnie-specjalistyczne/poradnia-zdrowia-psychicznego
 3. Katharsis ul. Kórnicka http://katharsis.poznan.pl/
 4. Terapia uzależnien: ul. Małeckiego, ul. Lotewska, os. Zwycięstwa, św. Marcin http://www.poznan.pl/mim/ezdrowie/pomoc-dla-osob-uzaleznionych-od-alkoholu,poi,1370,13784/
 5. Termedica os. Bolesława Chrobrego 101 http://sczp-poznanpolnoc.pl/
 6. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego HCP ul. 28 Czerwca 1956, nr 194 www.fundacja-akme.pl/srodowiskowe-centrum-zdrowia-psychicznego-hcp-w-poznaniu/
 7. Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej ul. Niedziałkowskiego 30  www.mcik-poznan.cop.pl
 8. Fundacja AKME ul. Bolka 8B  www.fundacja-akme.pl
 9. Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego Poznań – Północ – ŚCZP dla dorosłych https://sczp-poznanpolnoc.pl

          I jeszcze na koniec umieszczamy przykładowe wyszukiwarki, które pomogą w znalezienia określonej placówki (np. tutaj: https://liniawsparcia.pl/placowki/ ) oraz pokażą dostępność terminów leczenia w tych jednostkach (np.:https://terminyleczenia.nfz.gov.pl).

Dla osób, które chcą zdecydować się na wizytę prywatną – zapraszamy do zapoznania się z naszymi terapeutami lub od razu mogą Państwo umówić wizytę u wybranego terapeuty – Umów wizytę.

 

Dodaj komentarz